Chcemy i musimy o Nich pamiętać - słupeccy policjanci na obchodach dnia pamięci zbrodni katyńskiej
W Poznaniu przy kościele garnizonowym Wielkopolskiej Policji znajduje się pomnik, który wszystkim współczesnym policjantkom i policjantom przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Na pomniku widnieją nazwiska 340 funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP Województwa Poznańskiego – oficerów, podoficerów i posterunkowych – zaskoczonych, rozbrojonych, uwięzionych, zamordowanych strzałem w tył głowy i wrzuconych do dołów śmierci. Do dziś, wśród drzew w Miednoje i Bykowni spoczywają bez trumien i godnego pogrzebu.
Właśnie w maju przypada dzień obchodów upamiętnienia mordu dokonanego przez okupantów. Dla całego kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z nadinsp. Piotrem Mąką na czele, dla kadry kierowniczej wielkopolskich jednostek Policji, a także przedstawicieli policyjnych związków zawodowych to dzień szczególny. Przełożeni wielkopolskich stróżów prawa od wielu lat dbają, aby obchody rocznicy były stałym punktem w kalendarium ważnych i doniosłych wydarzeń. W ten sposób wszyscy dajemy świadectwo pamięci o bardzo bolesnym i ważnym okresie w historii kraju i naszej formacji.
12 maja 2023 r. przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą tych tragicznych wydarzeń. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z Policją.
„Szanowni Państwo, spotykamy się dziś pod Pomnikiem Pomordowanych Policjantów II RP. Policjantów, którzy swoje życie oddali za to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Spotykamy się, aby oddać hołd tym, którzy strzegli bezpieczeństwa państwa, gdy nasi rodacy zostali zaatakowani przez niemieckich i rosyjskich okupantów. Aresztowani i wywiezieni w nieznane, z dala od swoich rodzin, zostali bestialsko zamordowani. Zamordowani tylko dlatego, że na ich mundurze był orzeł w koronie. Zamordowani, bo chcieli żyć w Polsce, która miała być niezależna i silna” – od tych słów lektor – kom. Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozpoczął uroczystość pod Pomnikiem.
W trakcie uroczystości odprawiona została msza święta. W trakcie apelu pamięci do stawiennictwa zostali wezwani policjanci pomordowani przez sowieckich i nazistowskich okupantów. Uczczono ich salwą honorową. Przed pomnikiem zaproszone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.Ponad 340 nazwisk policjantów umieszczonych na tablicach Pomnika to tylko nieliczni spośród ofiar, których tożsamość zdołano ustalić. Pamięć o nich musi być żywa, bo o bohaterach należy i trzeba mówić głośno. Jesteśmy do tego zobowiązani. Chcemy i musimy o Nich pamiętać.
KWP w Poznaniu/M.Kukawka