16 sierpień 2023

Słupca: miasto na Równinie Wrzesińskiej

zdjęcie: Słupca: miasto na Równinie Wrzesińskiej / fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Podnieś wzrok na wzniesienie, na którym Słupca dumnie się wznosi – znajduje się na wysokości 92–96 m n.p.m., oferując wyjątkowy widok na malownicze okolice. Osiadła na brzegach rzeki Meszny, urokliwego dopływu Warty, co sprawia, że jej urok przeplata się z tańcem wód i spokojem natury.
REKLAMA

Tego szukamy w Słupcy

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Słupca praca, pogoda Słupca, twoja Słupca, info Słupca, SP3 Słupca.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Słupcy, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Pamiętaj, aby śledzić informacje w Twoim Mieście!

Najdawniejsze ślady osadnictwa w rejonie Słupcy wywodzą się z epoki prehistorycznej. To świadectwa działań pierwotnych grup myśliwskich, które pozostały w tamtych terenach. Z upływem czasu, w okresie halsztackim kultury łużyckiej (750-400 p.n.e.), na wyspie Jeziora Słupeckiego wzniesiono grodzisko, znane potocznie jako "Szwedzki Kopiec". To zjawisko stanowi pierwszy dowód istnienia zorganizowanej działalności gospodarczej w tej części kraju.
Rozwój miasta miał swój początek w chwili, gdy Słupca dzięki staraniom biskupa poznańskiego Jana otrzymała prawa miejskie. 15 listopada 1290 r. w Dłusku książę wielkopolski Przemysł II dał zgodę na nadanie miastu statusu miejskiego na zasadach prawa niemieckiego. Dzięki ponownej lokalizacji w roku 1296 (tym razem na podstawie prawa średzkiego) Słupca uzyskała liczne nowe przywileje i nadania. Umiejscowienie miasta biskupiego w bliskości ważnych szlaków handlowych znacząco wpłynęło na jego późniejszy rozwój. W XIV w. często gościł w Słupcy książę Władysław Łokietek.
W czasie napaści zakonu krzyżackiego w 1331 r. miasto praktycznie całkowicie spłonęło. Jednak odbudowa Słupcy nie trwała długo. W latach 1375-1382 z inicjatywy biskupa poznańskiego miasto zostało otoczone długim murem obronnym o długości 1100 metrów. W miasto prowadziły dwie bramy: Toruńska (na północy) i Pyzdrska (na południu), a także dwie furty: Poznańska (na zachodzie) i Konińska (na wschodzie). W obrębie murów znajdował się kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca, a także kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Leonarda ze szpitalem. Poza murami znajdowały się trzy kaplice powstałe w XV wieku. Niestety, wraz z obaleniem murów miejskich na przełomie XVIII i XIX wieku także kaplice zostały zniszczone.
Z historycznej zabudowy miasta do dzisiaj zachowały się pewne pozostałości w tym fragmenty murów miejskich oraz murowany kościół św. Wawrzyńca z XV wieku i drewniany kościół św. Leonarda pokryty gontem pochodzący z XVI wieku.
Słupca odznacza się muzycznymi korzeniami, które sięgają daleko w przeszłość. W gronie znakomitych postaci miasta wyróżnia się Apolinary Szeluto, wybitny kompozytor okresu młodopolskiego. Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty, powstałe z połączenia dwóch kręgów: artystycznego i samorządowego, zaangażowało się w propagowanie dziedzictwa tego wyjątkowego artysty, zarówno w Polsce, jak i za granicą, mając na celu zarazem ochronę jego twórczości przed zapomnieniem.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Słupca
18.3°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:45
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupcy

kiedy
2024-11-09 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Słupca, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Słupca, ul....
wstęp biletowany