Kamienice w Cieszynie uszkodzone wybuchem są już wzmacniane
"Od rana trwają prace przy wzmacnianiu kamienic, bo stanowią one zagrożenie, szczególnie teraz, gdy może padać lub silnie powiać. Roboty będą trwały około 2 tygodni. (…) Po ich zakończeniu osoby, które mieszkają w kamienicach vis a vis miejsca katastrofy, będą mogły do nich bezpiecznie wrócić" – powiedziała w czwartek PAP burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
Jak podkreśliła, równolegle miasto usunie szkody, które powstały wskutek wybuchu w położonych naprzeciwko budynkach. "Występują przede wszystkim w elewacji zewnętrznej; są wybite szyby w witrynach i oknach mieszkań, uszkodzone rynny, gruz leży na dachach. To zrobimy w najbliższym czasie, równolegle z pracami zabezpieczającymi po drugiej stronie ulicy" – powiedziała Gabriela Staszkiewicz.
Burmistrz dodała, że po zakończeniu ustawiania konstrukcji doraźnie zabezpieczającej budynki w miejscu katastrofy, ruszą prace projektowe dotyczące ich odbudowy - sposobu i zakresu. "Wiadomo, że na to będzie potrzeba pieniędzy. Budynki są poważnie uszkodzone" – wskazała.
W minioną niedzielę, prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu, zniszczeniu uległa kamienica przy ul. Głębokiej i uszkodzone został dwie kolejne, które z nią sąsiadowały. Pod gruzami zginęły dwie osoby.
Bielska prokuratura okręgowa w poniedziałek po południu wszczęła postępowanie w sprawie katastrofy. Śledczy badają ją pod kątem art. 163 par. 1 i 3 Kodeksu Karnego. Jest w nim mowa o sprowadzeniu zagrożenia życia lub zdrowia wielu poprzez spowodowanie pożaru lub eksplozji materiałów łatwopalnych. Zagrożone to jest karą od roku do 10 lat więzienia. (PAP)
szf/ mark/