7 kwiecień 2021

Szef MZ: czekamy na komunikat EMA w sprawie szczepionki AstraZeneca

fot. Marco Verch Professional Photographer / CC BY 2.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepionki AstraZeneca. Jeżeli on będzie pozytywny, to będziemy kontynuowali szczepienie w tym zakresie, w jakim charakterystyka produktu leczniczego dopuści jego stosowanie – poinformował w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA

Minister na konferencji prasowej był pytany o możliwe nowe decyzje rządu w sprawie szczepienia preparatem AstraZeneca.

Szef MZ zwrócił uwagę, że w komunikatach Europejskiej Agencji Leków (EMA) najczęściej poza wskazaniem ewentualnego ryzyka stosowania szczepionki, jest także zamieszczana sumaryczna ocena stosowania danego preparatu, w której wskazuje się, czy korzyści jego stosowania przewyższają ryzyko i związane z tym koszty.

"Jeżeli ze strony EMA będziemy mieli po pierwsze nadal utrzymaną tę pozytywną rekomendację stosowania, która jest oparta na wzajemnej wycenie korzyści i ryzyka, to będziemy kontynuowali proces szczepień. Oczywiście w tym zakresie, w jakim charakterystyka produktu leczniczego dopuści jego stosowanie. Jeżeli nie dopuści jego stosowania w jednej grupie albo będzie wskazywała ryzyko, to w zależności od tego będziemy bądź robili wyłączenie, bądź wskazywali ogólne ryzyko, które powinno w ramach wywiadu przedszczepiennego być uwzględnione przez prowadzących ten wywiad" – powiedział.

Dodał, że na godz. 16 jest zapowiadany komunikat EMA. "Jeżeli on będzie pozytywny dla preparatu, to będziemy kontynuowali szczepienie. A w zależności od szczegółów dotyczących wyceny tych pojedynczych ryzyk, chociażby związanych z zakrzepicą, będziemy dostosowywali nasz sposób działania, czy też na przykład wywiad prowadzony z pacjentem" – poinformował Niedzielski.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słupcy